Savannah and Sarah are planning on riding their bikes to a point located 1100 feet from their house.
Their bicycle tires have a diameter of 26 inches.
How many revolutions will their tires make on the path from their house to the park?

Respuesta :

Answer:

162 revs

Step-by-step explanation:

-The distance to be covered is given  1100 ft.

-The circumference of  the tire is equivalent to the distance covered by the tire in one revolution.

#We find the tire's circumference in feet(1inch=0.0833)

[tex]C=\pi D\times 0.0833 \ ft\\\\=26\pi \times 0.0833\\\\=6.8041\ ft[/tex]

We then divide the distance to be traveled by the tire's circumference to determine the number of revolutions made:

[tex]Revs=\frac{d}{C}\\\\=\frac{1100 \ft}{6.8041 \ ft}\\\\=161.6672\approx 162\[/tex]

Hence, the tire makes approximately 162 revs

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico