Answer:
[tex]Q_T=8.77kJ[/tex]
Explanation:
Hello,
In this case, the total heat is computed via:
[tex]Q_T=n*\Delta H_{vap}+1.05 kJ\\[/tex]
It means, by adding all the involved heat, which simply result:
[tex]Q_T=0.200mol*38.6 kJ/mol+1.05 kJ\\Q_T=8.77kJ[/tex]
Thus, such heat must be provided to the ethanol, that is why it remains positive.
Best regards.