Answer:
4.76% and 0.5
Explanation:
The computation is shown below:
Average borrowing rate is
= Cost of debt capital ÷ (1 - tax rate)
= 3% ÷ (1 - 0.37)
= 4.76%
And, the market beta is
Cost of equity = Risk free rate of return + Beta × (Market risk premium - risk free rate of return)
5% = 2.5% + Beta × 5%
So, the beta is 0.5
The (Market risk premium - risk free rate of return) is also known as market risk premium