Respuesta :
Answer:
Explanation:
Given that,
A coil has 50turns
N=50
Initial area of plane is A1=0.21m²
The coil was stretch for t=0.1seconds to have a no area(A2)
Now the loop is said to be stretched to have no area. This means that, A2=0
Magnetic field B= 1.5T
EMF?
EMF is given as
ϵ=−d(ϕB)/dt
We expand the magnetic flux here as: since ϕB=NBA
ϵ=−d/dt[NBA]
The change in area is re-expressed as:
ϵ=−NB(A2−A1) / Δt
Where N = 50, ∆t = 0.1 second
A2 = 0 A1 = 0.21m², B =1.5T
Then,
ϵ= —50 × 1.5 ( 0—0.21) / 0.1
ϵ= —75 × — 0.21 /0.1
Note —×— = +
ϵ = 15.75/0.1
ϵ = 157.5 Volts
b. Direction
Using the right hand rule, The direction of the emf is clockwise and point our thumb into the page.
Given Information:
Number of Turns = N = 50
Area of plane = A₁ = 0.210 m²
Area of plane = A₂ = 0 m²
time = Δt = 0.100 sec
Magnetic field = B = 1.50 T
Required Information:
Induced emf = ξ = ?
Answer:
Induced emf = 157.5
Explanation:
From the Faraday's law the induced emf in the coil is given by
ξ = -dΦ/dt
Where Φ is the magnetic flux and is given by
Φ = NAB
Where B is the magnetic field A is the area and N is the number of turns
ξ = -d(NAB)/dt
ξ = -NBd(A)/dt
Taking derivative yields
ξ = -NB(A₂ - A₁)/Δt
Where A₂ is area when coil was stretched to have no area that is A₂ = 0 and A₁ is the initial area of the coil.
ξ = -50*1.50*(0 - 0.210)/0.100
ξ = 157.5 V
Therefore, the magnitude to the induced emf is 157.5 V and the direction can be found using the right hand rule. The induced emf direction will be clockwise.