Answer:
953
Step-by-step explanation:
First, we know that the apples sell for $3 per pound. We can calculate the total cost of the 659 pounds of green apples by multiplying 3 by 659.
659 x 3 = $1,977
To find the cost of the red apples sold, we simply subtract $4,836 by 1,977.
$4,836 - $1,977 = 2,859
The last step is to divide $2,859 by 3 to figure out the answer.
$2,859 / 3 = 953
953 pounds of red apples were sold.