A local farm stand earned $4,836 at its stand at the town fair by selling green and red apples for $3 per pound. If it sold 659 pounds of green apples how many pounds of red apples did it sell?

Respuesta :

qop

Answer:

953

Step-by-step explanation:

First, we know that the apples sell for $3 per pound. We can calculate the total cost of the 659 pounds of green apples by multiplying 3 by 659.

659 x 3 = $1,977

To find the cost of the red apples sold, we simply subtract $4,836 by 1,977.

$4,836 - $1,977 = 2,859

The last step is to divide $2,859 by 3 to figure out the answer.

$2,859 / 3 = 953

953 pounds of red apples were sold.

ACCESS MORE
EDU ACCESS