Respuesta :
Answer:
The magnitude of the force exerted by the locomotive on the caboose is 3.08 N.
Explanation:
Given that,
Mass of a toy, m = 2.3 kg
Mass of caboose, m' = 1 kg
The frictional force of the track on the caboose is 0.48 N backward along the track.
The acceleration of train, [tex]a=2.6\ m/s^2[/tex]
The magnitude of the force exerted by the locomotive on the caboose is given by :
[tex]F=m'a+f\\\\F=1\times 2.6+0.48\\\\F=3.08\ N[/tex]
So, the magnitude of the force exerted by the locomotive on the caboose is 3.08 N.
Answer:
Force applied will be equal to 3.4 N
Explanation:
We have given mass of the toy is pulling 1 kg caboose
So m = 1 kg
Frictional force f = 0.48 N
Acceleration [tex]a=2.6m/sec^2[/tex]
Let the force exerted is F
So [tex]F-F=ma[/tex], here F is force applied f is frictional force m is mass and a is acceleration
So F = f+ ma
[tex]=0.8+1\times 2.6=3.4N[/tex]
So force applied will be equal to 3.4 N