Luna buys a shirt that costs $15.65. She gives the cashier $20 and receives $3.25 in change. What is the percent error in the amount of change she was given?

Respuesta :

The error in the amount of change she was 25.28%.

Step-by-step explanation:

Given,

The actual price = 15.65$

The amount Luna gives to cashier = 20$

The change she receives = c = 3.25$

The actual amount of changes = x = total amount - actual price:

20$ - 15.65$ = 4.35

The percentage of error can be found using: [tex]\frac{x-c}{x}[/tex]

By putting the values in equation, we get

=> [tex]\frac{4.35 - 3.25}{4.35} * 100[/tex]

=> [tex]\frac{1.10}{4.35} * 100[/tex]

=> 25.28  %

Hence, the error in the amount of change she was 25.28%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS