The rate at which a professional tennis player used carbohydrates during a strenuous workout was found to be 1.7 grams per minute. If a line were graphed showing time (in minutes) on the horizontal axis and carbohydrates used (in grams) on the vertical axis, what would be the slope of the line?

How many carbohydrates (in grams) would the athlete use in 40 minutes?

Respuesta :

Answer:

m=1.7

C=68 gr

Step-by-step explanation:

Function Modeling

We are given a relationship between the carbohydrates used by a professional tennis player during a strenuous workout and the time in minutes as 1.7 grams per minute. Being C the carbohydrates in grams and t the time in minutes, the model is

[tex]C=1.7t[/tex]

The slope m of the line is the coefficient of the independent variable, thus m=1.7

The graph of C vs t is shown in the image below.

To find how many carbohydrates the athlete would use in t=40 min, we plug in the value into the equation

[tex]C=1.7\cdot 40=68\ gr[/tex]

Ver imagen elcharly64
ACCESS MORE
EDU ACCESS