Respuesta :
Answer:
99% confidence interval for the true mean yield is [46.718 , 52.482].
Step-by-step explanation:
We are given that a random sample of 8 fields of barley has a mean yield of 49.6 bushels per acre and standard deviation of 2.33 bushels per acre.
Firstly, the pivotal quantity for 99% confidence interval for the true mean yield is given by;
P.Q. = [tex]\frac{\bar X - \mu}{\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ~ [tex]t_n_-_1[/tex]
where, [tex]\bar X[/tex] = sample mean yield = 49.6 bushels per acre
s = sample standard deviation = 2.33 bushels per acre
n = sample of fields of barley = 8
[tex]\mu[/tex] = true population mean
Here for constructing 99% confidence interval we have used t statistics because we don't know about population standard deviation.
So, 99% confidence interval for the true mean, [tex]\mu[/tex] is ;
P(-3.499 < [tex]t_1_5[/tex] < 3.499) = 0.99 {As the critical value of t at 7 degree of
freedom are -3.499 & 3.499 with P = 0.5%}
P(-3.499 < [tex]\frac{\bar X - \mu}{\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] < 3.499) = 0.99
P( [tex]-3.499 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] < [tex]{\bar X - \mu}[/tex] < [tex]3.499 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ) = 0.99
P( [tex]\bar X -3.499 \times {\frac{s}{\sqrt{n} }[/tex] < [tex]\mu[/tex] < [tex]\bar X +3.499 \times {\frac{s}{\sqrt{n} }[/tex] ) = 0.99
99% confidence interval for [tex]\mu[/tex] = [ [tex]\bar X -3.499 \times {\frac{s}{\sqrt{n} }[/tex] , [tex]\bar X +3.499 \times {\frac{s}{\sqrt{n} }[/tex] ]
= [ [tex]49.6 -3.499 \times {\frac{2.33}{\sqrt{8} }[/tex] , [tex]49.6 +3.499 \times {\frac{2.33}{\sqrt{8} }[/tex] ]
= [46.718 , 52.482]
Therefore, 99% confidence interval for the true mean yield is [46.718 , 52.482].