Answer:
378.3N
Explanation:
According to Newton's 3rd law, the force exerting on each anchor points would equal to the tension force T on each cable, which is created to support the 100N in the center
As the system remain balanced, then vertically the tension force would support the 100N
[tex]2T_v = 100[/tex]
[tex]2Tcos\theta = 100[/tex]
where Θ is the angle between the cable and the vertical line intersecting the force F. As it's 15m halfway between the 2 anchor
[tex]tan\theta = 15/2 = 7.5[/tex]
[tex]\theta = tan^{-1}7.5 = 1.44 rad[/tex]
[tex]cos\theta = cos(1.44) = 0.132[/tex]
therefore 2T0.132 = 100
T = 100/(2*0.132) = 378.3 N