Respuesta :
Answer:
t = 23.9nS
Explanation:
given :
Area A= 10 cm by 2 cm => 2 x 10^-2m x 10 x 10^-2m
distance d= 1mm=> 0.001
resistor R= 975 ohm
Capacitance can be calculated through the following formula,
C = (ε0 x A )/d
C = (8.85 x 10^-12 x (2 x 10^-2 x 10 x 10^-2))/0.001
C = 17.7 x 10^-12 (pico 'p' = 10^-12)
C = 17.7pF
the voltage between two plates is related to time, There we use the following formula of the final voltage
Vc = Vx (1-e^-(t/CR))
75 = 100 x (1-e^-(t/CR))
75/100 = (1-e^-(t/CR))
.75 = (1-e^-(t/CR))
.75 -1 = -e^-(t/CR)
-0.25 = -e^-(t/CR) --->(cancelling out the negative sign)
e^-(t/CR) = 0.25
in order to remove the exponent, take logs on both sides
-t/CR = ln (0.25)
t/CR = -ln(0.25)
t = -CR x ln (0.25)
t = -(17.7 x 10^-12 x 975) x (-1.38629)
t = 23.9 x [tex]10^{-9[/tex]
t = 23.9ns
Thus, it took 23.9ns for the potential difference between the deflection plates to reach 75 volts
Answer:
t = 24.3ns
Explanation:
The deflection plates make up a parallel plate capacitor fed via 975 ohm resistor from a 100V supply
capacitance C = (e0 x A) / d
C = [tex]\frac{(8.85 X 10^{-12} X (2 X 10^{-2} X 10 X 10^{-2} ) )}{10^{-3} }[/tex]
C = [tex]C = 18 X 10^{-12} F[/tex]
[tex]Vc = Vx (1-e^{-(\frac{t}{CR} )} )[/tex]
[tex]75 = 100 X (1-e^{-(\frac{t}{CR} )} )[/tex]
[tex]\frac{75}{100} = (1-e^-{(\frac{t}{CR} )} )[/tex]
[tex]0.75 = (1-e^{-(\frac{t}{CR} )} )[/tex]
[tex]0.75 - 1 = -e^{-(\frac{t}{CR} )}[/tex]
[tex]e^{-(\frac{t}{CR} )} = 0.25[/tex]
Taking the logs of both sides
[tex]-(\frac{t}{CR} ) = In(0.25)[/tex]
[tex](\frac{t}{CR} ) = -In(0.25)[/tex]
t = =CR x In (0.25)
[tex]t = (18 X 10^{-12} X 975) X (-1.386)[/tex]
t = 2.43 x 10∧-9
t = 24.3ns