Answer:
The average acceleration of the particle during this 9.1 s interval is [tex]a=2.31 ms^{-2}[/tex].
Explanation:
The expression for the average acceleration of the particle is as follows;
[tex]a_{vg}=\frac{v-u}{t'-t}[/tex]
Here, [tex]a_{vg}[/tex] is the average acceleration, v is the final speed, u is the initial speed, t is the initial time and t' is the final time.
It is given in the problem that at a certain time a particle had a speed of 46 m/s in the positive x-direction, and 9.1 s later its speed was 67 m/s in the opposite direction.
Put [tex]u=46 ms^{-1}[/tex], [tex]v=67 ms^{-1}[/tex], t= 0 and t'=9.1 s in the above expression.
[tex]a_{vg}=\frac{67-46}{9.1-0}[/tex]
[tex]a=2.31 ms^{-2}[/tex]
Therefore, the average acceleration of the particle during this 9.1 s interval is [tex]a=2.31 ms^{-2}[/tex].