Answer:
$8 million
Explanation:
Weighted-average cost = [(4,000,000 × $22) + (2,000,000 × $25)] ÷ (4,000,000 + 2,000,000) = $23
Increase in paid-in capital - share repurchase per share = selling price —Weighted-average cost = $27 - $23 = $4
Amount of increase in paid-in capital—share repurchase = Number of treasury shares × $4 = 2 million × $4 = $8 million
Therefore, Cox’s paid-in capital - share repurchase will increase by $8 million.