Respuesta :
Answer:
The correct answer is 1,785 Units.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Selling price per unit = $125
Variable cost = $81
Fixed cost = $28,500
Target monthly income = $50,000
So, we can calculate the units to sell to earn monthly target income by using following method:
Units required = (Profit required + fixed cost ) ÷ contribution margin
Where,Contribution Margin = $125 - $81 = 44
By putting the value, we get
= ($ 50,000 + $28,500) ÷ 44
= 1,785 units
Answer:
Desired sales units = 1,785 units
Explanation:
Given:
Selling price = $125 per unit
Variable cost = $81 per unit
Fixed cost = $28,500 per month
Desired profit = $50,000
Desired sales units = ?
Computation of contribution per unit:
Contribution per unit = Selling price - Variable cost
Contribution per unit = $125 - $81
Contribution per unit = $44
Computation of desired sales units:
Desired sales units = (Desired profit + Fixed cost ) / Contribution per unit
Desired sales units = ($50,000 + $28,500) / $44
Desired sales units = 1,784.09091
Desired sales units = 1,785 units