Answer:
the minimum magnitude of the current that must pass through the bar to keep it from moving once it is released is 7.69 A
Explanation:
From the question; the normal force acting on the metal bar can be written as:
N = Fsin θ + mg cos θ
But F = ILB
However, the expression for the frictional force along the incline can be written as:
[tex]F_f = mg sin \theta - F cos \theta[/tex]
But [tex]f = \mu N[/tex]
So; we can rewrite our formula as:
[tex]f = \mu ( F sin \theta + mg cos \theta)[/tex]
Thus the expression for the minimum magnitude and direction of current which passes through the bar can be expressed as:
[tex]\mu (ILB) sin \theta + mg cos \theta = mg sin \theta - (ILB) cos \theta[/tex] since F = ILB
Making I the subject of the formula ; we have:
[tex]I = \frac{mg ( sin \theta - \mu cos \theta )}{LB ( \mu sin \theta + cos \theta )}[/tex]
Given that;
mass m = 0.490 kg
acceleration due to gravity = 9.8
the angle of incline θ = 65°
coefficient of static friction between bar and contacts ([tex]\mu[/tex]) = 0.2
magnetic field (B) = 0.850 (T)
Length of the metal bar = 1.00 m
Therefore:
[tex]I = \frac{0.490*9.8 ( sin 65^0 - (0.2) cos (65^0) )}{ 1*(0.850)((0.2) sin 65^0 + cos 65^0 ))}[/tex]
I = 7.69 A
Therefore, the minimum magnitude of the current that must pass through the bar to keep it from moving once it is released is 7.69 A