A cube with 25-cm-long sides is sitting on the bottom of an aquarium in which the water is one meter deep. (Round your answers to the nearest whole number. Use 9.8 m/s2 for the acceleration due to gravity. Recall that the weight density of water is 1000 kg/m3.)
a. Estimate the hydrostatic force on the top of the cube.
b. Estimate the hydrostatic force on one of the side of the cubes.

Respuesta :

Answer:

Hydro static force on the top of the cube F = 613.125 N

Hydro static force on one side of the cube F = 766.4 N

Step-by-step explanation:

Side of the cube = 25 cm = 0.25 m

Depth of water h = 1 m

(a). Hydro static force on the top of the cube

Hydro static pressure is given by P = [tex]\rho[/tex] g h

Put all the values in above formula we get

P = 1000 × 9.81 × 1

P = 9810 Pa

Now hydro static force F = Hydro static pressure × Area

F = 9810 × [tex]0.25^{2}[/tex]

F = 613.125 N

(b). Hydro static force on one side of the cube

Hydro static pressure on one side of the cube is given by P = [tex]\rho[/tex] g (h + 0.25)

P = 1000 × 9.81 × (1 + 0.25)

P = 12262.5 Pa

Now hydro static force F = Hydro static pressure × Area

F = 12262.5 × [tex]0.25^{2}[/tex]

F = 766.4 N

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico