A golf ball with m = 46 g is struck a blow which makes an angle of 45o with the horizontal. The drive lands 200 m away on a flat fairway. If the golf club and ball are in contact for a time of 7 ms, what is the average force of impact?

Respuesta :

Answer:

Average force will be equal to 2908.57 N  

Explanation:

We have given mass of the ball m = 46 gram = 0.046 kg

Let velocity at which ball is projected is u m/sec

Angle at which ball is projected [tex]\Theta =45^{\circ}[/tex]

Range of the ball is given R = 200 m

Range is equal to [tex]R=\frac{u^2sin2\Theta }{g}[/tex]

[tex]200=\frac{u^2sin(90^{\circ})}{9.8}[/tex]

[tex]u^2=1960[/tex]

u = 44.27 m/sec

Change in momentum of the ball is equal to [tex]P=mu=0.46\times 44.27=20.36kgm/sec[/tex]

Time of impact is given [tex]dt=7ms=0.007sec[/tex]

Force is equal to rate of change of momentum

So force [tex]F=\frac{dP}{dt}=\frac{20.36}{0.007}=2908.57N[/tex]

Force will be equal to 2908.57 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico