You own a portfolio that has $2,300 invested in Stock A and $3,850 invested in Stock B. If the expected returns on these stocks are 9 percent and 17 percent, respectively, what is the expected return on the portfolio?(Do not round your intermediate calculation

Respuesta :

Answer: The expected return on the portfolio is 13.86 %

Explanation:

To calculate the expected return on the portfolio we must multiply the stocks' expected return with its weight and then take the sum.

E([tex]r_{p}[/tex]) = [ [tex]w_{A}[/tex] × E([tex]r_{A}[/tex]) ] + [ [tex]w_{B}[/tex] × E([tex]r_{B}[/tex]) ]

Where,

E([tex]r_{p}[/tex]) = Expected return on the the portfolio that consists of Stock A and Stock B

[tex]w_{A}[/tex] = Weight of Stock A = $2,300 / ( $2,300 + $3,850) = 46/123

[tex]w_{B}[/tex] = Weight of Stock B = $3,850 / ( $2,300 + $3,850) = 77/123

E([tex]r_{A}[/tex]) = Expected return on Stock A = 9%

E([tex]r_{B}[/tex]) = Expected return on Stock B = 7%

E([tex]r_{p}[/tex]) = [ [tex]w_{A}[/tex] × E([tex]r_{A}[/tex]) ] + [ [tex]w_{B}[/tex] × E([tex]r_{B}[/tex]) ]

       = ( [tex]\frac{46}{123}[/tex] x 9 ) + ( [tex]\frac{77}{123}[/tex] x 17)

       = 13.86 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS