Answer:
(a) surface area of the plate will be equal to [tex]1.129m^2[/tex]
(b) Charge on the capacitor is equal to [tex]1.5\times 10^{-6}C[/tex]
Explanation:
We have given spacing between the plates d = 0.05 mm = [tex]5\times 10^{-5}m[/tex]
Value of capacitance [tex]C=1\mu F=10^{-6}F[/tex]
(A) Capacitance of a parallel plate capacitor is equal to [tex]C=\frac{\epsilon _0A}{d}[/tex]
So [tex]10^{-6}=\frac{8.85\times 10^{-12}\times A}{10^{-5}}[/tex]
[tex]A=1.129m^2[/tex]
So surface area of the plate will be equal to [tex]1.129m^2[/tex]
(B) It is given that capacitor is charged by 1.5 volt
So voltage V = 1.5 volt
Charge on the capacitor is equal to [tex]Q=CV[/tex]
So [tex]Q=1.5\times 10^{-6}C[/tex]