What is the volume of a right circular cone that has a height of 14.9 cm and a base with the circumference of 2.9 cm rounded to the nearest 10th of a cubic centimeter

Respuesta :

Answer:

The answer to your question is  Volume = 3.30 cm³

Step-by-step explanation:

Data

Volume = ?

height = 14.9 cm

circumference = 2.9 cm

Process

1.- Calculate the radius

   circumference = 2πr

-Substitution

   2.9 = 2πr

-Solve for r

   r = 2.9/2π

   r = 1.45/π cm

2) Calculate the volume of the cone

   Volume = 1/3πr²h

-Substitution

   Volume = 1/3π(1.45/π)²(14.9)

-Simplify

   Volume = (1.04)(0.213)(14.9)

   Volume = 3.30 cm³

Answer:

3.3cm

Step-by-step explanation:

trust me its right

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico