contestada

A magnetic field of magnitude 0.500 T is oriented perpendicular to the plane of a circular loop. HINT (a) Calculate the loop radius (in m) if the magnetic flux through the loop is 2.60 Wb.

Respuesta :

Answer:

Radius of the circular is equal to 1.286 m

Explanation:

We have given magnetic field B = 0.5 T

Magnetic flux [tex]\Phi =2.6weber[/tex]

It is given that magnetic field and plane are perpendicular to each other

So angle between magnetic field and area vector is 0

Magnetic field is equal to [tex]\Phi =BAcos\Theta[/tex]

So [tex]2.6=0.5\times A\times cos0^{\circ}[/tex]

[tex]A=5.2m^2[/tex]

Area of the circular loop is equal to [tex]A=\pi r^2[/tex]

[tex]5.2=3.14\times r^2[/tex]

r = 1.286 m

So radius of the circular loop is equal to 1.286 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico