The average intensity of light emerging from a polarizing sheet is 0.775 W/m2, and that of the horizontally polarized light incident on the sheet is 0.970 W/m2. Determine the angle that the transmission axis of the polarizing sheet makes with the horizontal.

Respuesta :

Answer:

the transmission axis of polarizing sheet makes an angle of [tex]\Theta =26.74^{\circ}[/tex] with the horizontal        

Explanation:

We have given that intensity of light incident on the sheet [tex]I_0=0.970W/m^2[/tex]

Average intensity of light emerging from a polarizing sheet [tex]I=0.775W/m^2[/tex]

We have to find the angle between transmission axis with the horizontal

Intensity of light polarizing from sheet is equal to [tex]I=I_0cos^2\Theta[/tex]

So [tex]0.775=0.970cos^2\Theta[/tex]

[tex]cos^2\Theta =0.798[/tex]

[tex]cos\Theta =0.893[/tex]

[tex]\Theta =26.74^{\circ}[/tex]

So the transmission axis of polarizing sheet makes an angle of [tex]\Theta =26.74^{\circ}[/tex] with the horizontal

ACCESS MORE
EDU ACCESS