Respuesta :
Answer:
96% confidence interval for the fraction of the voting population favoring the suit is [0.498 , 0.642].
Step-by-step explanation:
We are given that a random sample of 200 voters in a town is selected, and 114 are found to support an annexation suit.
Firstly, the pivotal quantity for 96% confidence interval for the fraction of the voting population favoring the suit is given by;
P.Q. = [tex]\frac{\hat p-p}{\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] ~ N(0,1)
where, [tex]\hat p[/tex] = proportion of voters found to support an annexation suit in a sample of 200 voters = [tex]\frac{114}{200}[/tex] = 0.57
n = sample of voters = 200
p = population proportion
Here for constructing 96% confidence interval we have used One-sample z proportion statistics.
So, 96% confidence interval for the population proportion, p is ;
P(-2.0537 < N(0,1) < 2.0537) = 0.96 {As the critical value of z at 2%
significance level are -2.0537 & 2.0537}
P(-2.0537 < [tex]\frac{\hat p-p}{\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] < 2.0537) = 0.96
P( [tex]-2.0537 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] < [tex]{\hat p-p}[/tex] < [tex]2.0537 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] ) = 0.96
P( [tex]\hat p -2.0537 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] < p < [tex]\hat p +2.0537 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] ) = 0.96
96% confidence interval for p =[ [tex]\hat p -2.0537 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] , [tex]\hat p +2.0537 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] ]
= [ [tex]0.57 -2.0537 \times {\sqrt{\frac{0.57(1-0.57)}{200} } }[/tex] , [tex]0.57 +2.0537 \times {\sqrt{\frac{0.57(1-0.57)}{200} } }[/tex] ]
= [0.498 , 0.642]
Therefore, 96% confidence interval for the fraction of the voting population favoring the suit is [0.498 , 0.642].