Answer: The [tex]\Delta G[/tex] for the given reaction at 298 K is -64.11 kJ/mol
Explanation:
For the given chemical equation:
[tex]2NO(g)+O_2(g)\rightleftharpoons 2NO_2(g)[/tex]
The equation used to Gibbs free energy of the reaction follows:
[tex]\Delta G=\Delta G^o+RT\ln Q_{p}[/tex]
where,
[tex]\Delta G[/tex] = free energy of the reaction
[tex]\Delta G^o[/tex] = Standard Gibbs free energy = -69.0 kJ/mol = -69000 J/mol (Conversion factor: 1 kJ = 1000 J)
R = Gas constant = 8.314 J/K mol
T = Temperature = 298 K
[tex]Q_{p}[/tex] = Ratio of partial pressure of products and reactants = [tex]\frac{(p_{NO_2})^2}{(p_{NO})^2\times p_{O_2}}[/tex]
[tex]p_{NO_2}=0.600atm\\p_{NO}=0.500atm\\p_{O_2}=0.200atm[/tex]
Putting values in above equation, we get:
[tex]\Delta G=-69000J/mol+(8.314J/K.mol\times 298K\times \ln (\frac{(0.600)^2}{(0.500)^2\times 0.200}))\\\\\Delta G=-64109.07J/mol=-64.11kJ/mol[/tex]
Hence, the [tex]\Delta G[/tex] for the given reaction at 298 K is -64.11 kJ/mol