The population mean annual salary for environmental compliance specialists is about $63,500. A random sample of 35 specialists is drawn from this population. What is the probability that the mean salary of the sample is less than $60,000? Assume σ = $6100

Respuesta :

Answer:

0.003

Step-by-step explanation:

By formula we know that:

z (x) = (x - m) / [sd / sqrt (n)]

where x is the value we want to know (60,000), m is the mean (63500), sd is the standard deviation (6100) and n is the sample size (35).

Replacing we have:

z (60000) = (60000 - 63500) / [6100 / sqrt (35)]

z = -3.39

If we look in the normal distribution table (attached), we have that the probability is 0.0003.

Ver imagen jmonterrozar

Using the normal distribution and the central limit theorem, it is found that there is a 0.0003 = 0.03% probability that the mean salary of the sample is less than $60,000.

In a normal distribution with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

  • It measures how many standard deviations the measure is from the mean.  
  • After finding the z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score, which is the percentile of X.
  • By the Central Limit Theorem, for sampling distribution of sample means of size n, the standard deviation is [tex]s = \frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex].

In this problem:

  • Mean of $63,000, thus [tex]\mu = 63000[/tex].
  • Standard deviation of [tex]\sigma = 6100[/tex].
  • Sample of 35, thus [tex]n = 35, s = \frac{6100}{\sqrt{35}}[/tex].

The probability that the mean salary of the sample is less than $60,000 is the p-value of Z when X = 60000, thus:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

By the Central Limit Theorem

[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]

[tex]Z = \frac{60000 - 63500}{\frac{6100}{\sqrt{35}}}[/tex]

[tex]Z = -3.39[/tex]

[tex]Z = -3.39[/tex] has a p-value of 0.0003.

0.0003 = 0.03% probability that the mean salary of the sample is less than $60,000.

A similar problem is given at https://brainly.com/question/24663213

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico