Answer:
Angle between force exerted and handle of the wrench is 29.56 degree
Explanation:
We have given force exerted at the end of the wrench F = 95 N m
Length of the wrench d = 0.32 m
Torque is given as [tex]\tau =15Nm[/tex]
Let the angle between wrench handle and force exerted is [tex]\Theta[/tex]
Torque is equal to [tex]\tau =Fsin\Theta \times d[/tex]
[tex]15=95\times sin\Theta \times 0.32[/tex]
[tex]sin\Theta =0.4932[/tex]
[tex]\Theta =29.56[/tex]
So angle between force exerted and handle of the wrench is 29.56 degree