Answer:
d = 1.55 * 10⁻⁶ m
Explanation:
To calculate the distance between the adjacent grooves of the CD, use the formula, [tex]d = \frac{m \lambda}{sin(A_{m}) }[/tex]..........(1)
The fringe number, m = 1 since it is a first order maximum
The wavelength of the green laser pointer, [tex]\lambda[/tex] = 532 nm = 532 * 10⁻⁹ m
Distance between the central maximum and the first order maximum = 1.1 m
Distance between the screen and the CD = 3 m
[tex]A_{m}[/tex] = Angle between the incident light and the diffracted light
From the setup shown in the attachment, it is a right angled triangle in which
[tex]sin(A_{m}) = \frac{opposite}{Hypotenuse} \\sin(A_{m}) =\frac{1.1}{\sqrt{1.1^{2}+3^{2}}}[/tex]
[tex]sin(A_{m} ) = 0.344\\A_{m} = sin^{-1} 0.344\\A_{m} = 20.14^{0}[/tex]
Putting all appropriate values into equation (1)
[tex]d = \frac{1* 532*10^{-9} }{0.344 }\\d = 0.00000155 m\\d = 1.55 * 10^{-6} m[/tex]