Answer:
a) 0.5762
b) 0.1587
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Mean, μ = 14 cm
Standard Deviation, σ = 0.05 cm
We are given that the distribution of diameter is a bell shaped distribution that is a normal distribution.
Formula:
[tex]z_{score} = \displaystyle\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex]
a) P(13.99 ≤ X ≤ 14.01 when n = 16)
Standard error due to sampling =
[tex]=\dfrac{\sigma}{\sqt{n}} = \dfrac{0.05}{\sqrt{16}} = 0.0125[/tex]
[tex]P(13.99 \leq x \leq 14.01) = P(\displaystyle\frac{13.99 - 14}{0.0125} \leq z \leq \displaystyle\frac{14.01-14}{0.0125}) = P(-0.8 \leq z \leq 0.8)\\\\= P(z \leq 0.8) - P(z < -0.8)\\= 0.7881 - 0.2119 = 0.5762[/tex]
b) P(sample mean diameter exceeds 14.01 when n = 25)
Standard error due to sampling =
[tex]=\dfrac{\sigma}{\sqt{n}} = \dfrac{0.05}{\sqrt{25}} = 0.01[/tex]
[tex]P( x > 14.01) = P( z > \displaystyle\frac{14.01 - 14}{0.01}) = P(z > 1)[/tex]
[tex]= 1 - P(z \leq 1)[/tex]
Calculation the value from standard normal z table, we have,
[tex]P(x > 14.01) = 1 - 0.8413 = 0.1587[/tex]