Answer:
The torque must be supplied by the motor to keep the wheel rotating at a constant angular velocity is 12 N-m.
Explanation:
Given that,
The coefficient of kinetic friction with the wheel is 0.60
Force acting against the wheel, F = 40 N
Let the distance is, r = 0.5 m
Torque is given by the product of force and distance. Here, the force will be :
[tex]F=\mu F\\\\F=0.6\times 40\\\\F=24\ N[/tex]
Torque is given by :
[tex]\tau=F\times r\\\\\tau=24\times 0.5\\\\\tau=12\ N-m[/tex]
So, the torque must be supplied by the motor to keep the wheel rotating at a constant angular velocity is 12 N-m.