Respuesta :
Answer:
The spring stretched by x = 13.7 cm
Explanation:
Given data
Mass = 3 kg
k = 120 [tex]\frac{N}{m}[/tex]
Angle [tex]\theta[/tex] = 34°
From the free body diagram
Force acting on the box = mg sin[tex]\theta[/tex]
⇒ F = 3 × 9.81 × [tex]\sin34[/tex]
⇒ F = 16.45 N ------- (1)
Since box is attached with the spring so a spring force also acts on the box.
[tex]F_{sp}[/tex] = k x
[tex]F_{sp}[/tex] = 120 [tex]x[/tex] -------- (2)
The net force acting on the body is given by
[tex]F_{net} = ma[/tex]
Since acceleration of the box is zero so
[tex]F_{net} = 0[/tex]
[tex]F - F_{sp} = 0[/tex]
[tex]F = F_{sp}[/tex]
Put the values from equation (1) & (2) we get
16.45 = 120[tex]x[/tex]
x = 0.137 m
x = 13.7 cm
Therefore the spring stretched by x = 13.7 cm

The spring stretched by "13.7 cm". To understand the calculation, check below.
Force and spring constant
According to the question,
Mass, m = 3 kg
Spring constant, k = 120 N/m
Angle, θ = 34°
We know the relation,
Force acting on box be:
= mgSinθ
By substituting the values,
= 3 × 9.81 × Sin34°
= 16.45 N
The spring force be:
→ [tex]F_{sp}[/tex] = kx
= 120 x
We know,
[tex]F_{net}[/tex] = ma
Since, acceleration is Zero,
F - [tex]F_{sp}[/tex] = 0 or,
F = [tex]F_{sp}[/tex]
By substituting the values,
16.45 = 120 x
x = [tex]\frac{120}{16.45}[/tex]
= 13.7 cm
Thus the approach above is appropriate.
Find out more information about force here:
https://brainly.com/question/26370628