You are given a test tube containing 10 mL of a solution with 8.4 × 107 cells/mL. You are to produce a solution that contains less than 100 cells/mL. What dilutions must you perform in order to arrive at the desired result?

Respuesta :

Answer:

(1). 1 ml of original solution to 99 ml of water = 8.4 × [tex]10^{5}[/tex] [tex]\frac{cells}{ml}[/tex]

(2). 1 ml of second solution to 99 ml of water = 8.4 × [tex]10^{3}[/tex] [tex]\frac{cells}{ml}[/tex]

(3). 1 ml of third solution to 99 ml of water = 84  [tex]\frac{cells}{ml}[/tex]

Explanation:

Volume of solution = 10 ml

We should perform the following dilutions.

(1). 1 ml of original solution to 99 ml of water = 8.4 × [tex]10^{5}[/tex] [tex]\frac{cells}{ml}[/tex]

(2). 1 ml of second solution to 99 ml of water = 8.4 × [tex]10^{3}[/tex] [tex]\frac{cells}{ml}[/tex]

(3). 1 ml of third solution to 99 ml of water = 84  [tex]\frac{cells}{ml}[/tex]

These are the three dilutions we have to perform.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico