A chemistry graduate student is given 500.mL of a 0.40M chlorous acid HClO2 solution. Chlorous acid is a weak acid with =Ka×1.110−2. What mass of NaClO2 should the student dissolve in the HClO2 solution to turn it into a buffer with pH =2.11?

Respuesta :

Answer : The  mass of [tex]NaClO_2[/tex] should be, 23.5 grams.

Explanation : Given,

[tex]K_a=1.1\times 10^{-2}[/tex]

Concentration of [tex]HClO_2[/tex] = 0.40 M

Volume of solution = 500 mL = 0.5 L

pH = 2.11

First we have to calculate the value of [tex]pK_a[/tex].

The expression used for the calculation of [tex]pK_a[/tex] is,

[tex]pK_a=-\log (K_a)[/tex]

Now put the value of [tex]K_a[/tex] in this expression, we get:

[tex]pK_a=-\log (1.1\times 10^{-2})[/tex]

[tex]pK_a=2-\log (1.1)[/tex]

[tex]pK_a=2.0[/tex]

Now we have to calculate the concentration of [tex]NaClO_2[/tex]

Using Henderson Hesselbach equation :

[tex]pH=pK_a+\log \frac{[Salt]}{[Acid]}[/tex]

[tex]pH=pK_a+\log \frac{[NaClO_2]}{[HClO_2]}[/tex]

Now put all the given values in this expression, we get:

[tex]2.11=2.0+\log (\frac{[NaClO_2]}{0.40})[/tex]

[tex][NaClO_2]=0.52M[/tex]

Now we have to calculate the moles of [tex]NaClO_2[/tex]

[tex]\text{Moles of }NaClO_2=\text{Concentration of }NaClO_2\times \text{Volume of solution in L}[/tex]

[tex]\text{Moles of }NaClO_2=0.52M\times 0.500L=0.26mol[/tex]

Now we have to calculate the mass of [tex]NaClO_2[/tex]

[tex]\text{Mass of }NaClO_2=\text{Moles of }NaClO_2\times \text{Molar mass of }NaClO_2[/tex]

Molar mass of [tex]NaClO_2[/tex] = 90.44 g/mol

[tex]\text{Mass of }NaClO_2=0.26mol\times 90.44g/mol=23.5g[/tex]

Therefore, the mass of [tex]NaClO_2[/tex] should be, 23.5 grams.

ACCESS MORE
EDU ACCESS