maryamalkas76 maryamalkas76
  • 30-03-2020
  • Mathematics
contestada

toilet paper is sold in packages like 6 rolls for $2.49 and 28 rolls for $7.99
determine the unit price for each toilet paper

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 07-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

6 rolls = $2.49

and

28 rolls = $7.99

To find unit price of each roll for the 2 packages listed above, we have to divide the total price by total number of rolls in the package.

First Package:

2.49/6 = $0.415 = $0.42 per roll

Second Package:

7.99/28 = $0.285 = $0.29 per roll

The second package is better to buy.

Answer Link

Otras preguntas

What were the causes if instability in the West after World War 1
What is an example of inertia?
The museum's show for July features 30 oil paintings by different artists. All artists show the same number of paintings and each artist shows more than 1 paint
Find the area of the figure. Round decimal answers to the nearest tenth.
There were 75 pebbles in boxes a, b and c. After moving 28 pebbles from a to b, 24 pebbles from b to c, and 19 pebbles from c to a, there was an equal number of
What is the best estimate of 23% of 60?
Manny used 8 tenth-size parts to model 8/10. Ana used fewer parts to model an equivalent fraction. How does the size of a part in Ana's model compare to the siz
What did the decree say that Gregory the VII ordered?
Valuable ore deposits and gem crystals are often associated with _____. a. oceans b.oil deposits c. thin crustal areas d. igneous intrusions   Which of the foll
What is one 10th of one fourth of one fifth of one half of 12,000