Respuesta :
Answer: $ 6000 and $ 2000
Explanation: Let X represent the investment at 12%.
If x was invested at 12%
Then 8000-x suffered a 5% loss.
0.12x -0.05(8000-x) = 620
0.12x - 400 + 0.05x = 620
0.17x = 1020
Solve for x
x = 1020/ 0.17
x = $6000
Hence $6000 was invested at 12% and $2000 was the loss at 5%
Answer:
$6,000 was invested at 12% interest rate, while $2,000 was invested at a loss of 5%.
Explanation:
Let P represents the the amount invested at 12%, this implies that the amount money that suffered 5% loss is $8,000-P. We can therefore have the following:
620 = 0.12P - 0.05(8000 - P)
620 = 0.12P - 400 + 0.05P
620 + 400 = 0.12P + 0.05P
1,020 = 0.17P
P = 1020/0.17
P = $6,000
Amount invested on the one that suffered loss = $8,000 - $6,000 = $2,000.
Therefore, $6,000 was invested at 12% interest rate, while $2,000 was invested at a loss of 5%.