Answer:
$2.18 per machine hour
Explanation:
The calculation of Indirect material cost is shown below:-
Flexible budget indirect material = variable cost + indirect materials cost
= $30,444 + $8,142
= $38,586
Cost per machine hour for indirect material = Flexible budget indirect material ÷ Company machine hours
= $38,586 ÷ $17,700
= $2.18 per machine hour