Respuesta :
Answer:
The tangential speed of the tack is 8.19 m/s.
Explanation:
The wheel rotates 3.37 times a second that means wheel complete 3.37 revolutions in a second. Therefore, the angular speed ω of the wheel is given as follows:
[tex]\omega =3.37rev/s \times(\frac{2\pi rad}{1s} )\\\\=21.174rad/s[/tex]
Use the relation of angular speed with tangential speed to find the tangential speed of the tack.
The tangential speed v of the tack is given by following expression
v = ω r
Here, r is the distance to the tack from axis of rotation.
Substitute 21.174 rad/s for ω, and 0.387 m for r in the above equation to solve for v.
v = 21.174 × 0.387
v = 8.19m/s
Thus, The tangential speed of the tack is 8.19 m/s.
Answer:
8.195 m/s
Explanation:
A)Period is given by: T = 1/f where f is frequency. Thus,
Period of time for 1 rev = 1/3.37 = 0.2967s
Now, velocity = distance/time
Distance will be equivalent to the circumference.
Thus,
angular Velocity= Circumference of the Circle/Time; Thus,
ω = d/t = 2πr/t
r is radius and is 0.387m
Thus,
ω = 2π x 0.387/0.2967 = 8.195 m/s