Respuesta :

Answer: The mass of methane found in the person is 0.26 g

Explanation:

ppm is the amount of solute (in milligrams) present in kilogram of a solvent. It is also known as parts-per million.

To calculate the ppm of oxygen in sea water, we use the equation:

[tex]\text{ppm}=\frac{\text{Mass of solute}}{\text{Mass of solution}}\times 10^6[/tex]

Both the masses are in grams.

We are given:

Concentration of methane = 4 ppm

Mass of person = 65 kg = 65000 g  (Conversion factor:  1 kg = 1000 g)

Putting values in above equation, we get:

[tex]4=\frac{\text{Mass of methane}}{65000g}\times 10^6\\\\\text{Mass of methane}=\frac{4\times 65000}{10^6}=0.26g[/tex]

Hence, the mass of methane found in the person is 0.26 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico