Respuesta :
Answer:
the distance from the location of the center of gravity to the location of the center o mass for this system is 1.13m
Explanation:
Given that
m₁=4.4kg
x₁=+1.1m
m₂=3.7kg
x₂=+0.80m
m₃=2.9kg
x₃=+1.6m
The position of the center of mass is
Xcm = [m₁x₁ +m₂x₂ +m₃x₃]/(m₁+m₂+m₃)
= [(4.40kg)(1.1 m)+(3.70 kg)(0.80 m)+(2.90 kg)(1.60 m)]/(4.4 kg + 3.70 kg+2.90 kg)
= 1.13 m
The position of the center of gravity is 1.13m
Therefore, the distance from the location of the center of gravity to the location of the center o mass for this system is 1.13m
The distance from the location of the center of gravity should be to the location of the center of mass for this system is 1.13m
Calculation of the location of the center of gravity:
Since
m₁=4.4kg
x₁=+1.1m
m₂=3.7kg
x₂=+0.80m
m₃=2.9kg
x₃=+1.6m
Now
The position of the center of mass is
Xcm = [m₁x₁ +m₂x₂ +m₃x₃]/(m₁+m₂+m₃)
= [(4.40kg)(1.1 m)+(3.70 kg)(0.80 m)+(2.90 kg)(1.60 m)]/(4.4 kg + 3.70 kg+2.90 kg)
= 1.13 m
The position of the center of gravity is 1.13m
Learn more about gravity here: https://brainly.com/question/24814067