Suppose a sample of 2404 tenth graders is drawn. Of the students sampled, 1803 read above the eighth grade level. Using the data, construct the 98% confidence interval for the population proportion of tenth graders reading at or below the eighth grade level. Round your answers to three decimal places.

Respuesta :

Answer:

(0.229; 0.271)

Step-by-step explanation:

Sample size (n) =2404

Z-score for a 98% confidence interval (z) = 2.33

The proportion 'p' of students reading at or below the eighth grade level is:

[tex]p=1-\frac{1803}{2404}\\p=0.25[/tex]

The confidence interval, assuming a normal distribution, is given by:

[tex]p \pm z\sqrt{\frac{p*(1-p)}{n}}[/tex]

Applying the given data, the lower (L) and upper (U) bounds of the interval are:

[tex]L=0.25-2.33*\sqrt{\frac{0.25*(1-0.25)}{2404}} \\L=0.229\\U=0.25+2.33*\sqrt{\frac{0.25*(1-0.25)}{2404}} \\U=0.271[/tex]

The confidence interval is I = (0.229; 0.271)

Answer:

98% confidence interval for the population proportion of tenth graders reading at or below the eighth grade level is [0.229 , 0.271].

Step-by-step explanation:

We are given that a sample of 2404 tenth graders is drawn. Of the students sampled, 1803 read above the eighth grade level.

Firstly, the pivotal quantity for 98% confidence interval for the population proportion is given by;

       P.Q. = [tex]\frac{\hat p-p}{\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] ~ N(0,1)

where, [tex]\hat p[/tex] = proportion of tenth graders reading at or below the eighth grade level in a sample of 2404 = [tex]1 - \frac{1803}{2404}[/tex] = 0.25 {because in question we are the no. of students who read above the eighth grade level}

          n = sample of tenth graders = 2404

          p = population proportion

Here for constructing 98% confidence interval we have used One-sample z proportion statistics.

So, 98% confidence interval for the population proportion, p is ;

P(-2.3263 < N(0,1) < 2.3263) = 0.98  {As the critical value of z at 1%

                                                   significance level are -2.3263 & 2.3263}

P(-2.3263 < [tex]\frac{\hat p-p}{\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] < 2.3263) = 0.98

P( [tex]-2.3263 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] < [tex]{\hat p-p}[/tex] < [tex]2.3263 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] ) = 0.98

P( [tex]\hat p-2.3263 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] < p < [tex]\hat p+2.3263 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] ) = 0.98

98% confidence interval for p =[ [tex]\hat p-2.3263 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] , [tex]\hat p+2.3263 \times {\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] ]

  = [ [tex]0.25-2.3263 \times {\sqrt{\frac{0.25(1-0.25)}{2404} } }[/tex] , [tex]0.25+2.3263 \times {\sqrt{\frac{0.25(1-0.25)}{2404} } }[/tex] ]

  = [0.229 , 0.271]

Therefore, 98% confidence interval for the population proportion of tenth graders reading at or below the eighth grade level is [0.229 , 0.271].

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico