Respuesta :
Answer and Explanation:
$61,000 = 40000+32000-13000+2000
Find the difference between the beginning and ending accounts receivable.
$105,000 - $92,000 = $13,000
Subtract this from the cash received on accounts receivable to find the amount of credit sales.
$32,000 -$13,000 = $19,000
Add this to the cash sales.
$19,000 + $40,000 = $59,000
Adjust for the direct write offs.
$59,000 + $2,000 = $61,000
Answer:
$61000
Explanation:
Gross sales refers to the total number of sale transactions that occurred in a given period. From the given data,
Difference between ending (may 31) and beginning (may 1) account receivables
= 105000 - 92000
= $13,000
Next, cash received on accounts receivable is subtracted from $13,000 to find the amount of credit sales.
Thus,
32,000 - 13,000 = $19,000
This is added to the cash sales of 40,000
Thus,
19,000 + 40,000 = $59,000
Adjust for the direct write offs
Therefore
Sales + Uncollectible = gross sales
59000 + 2000
= $61000