Answer:
0.1029 is the probability that the first "jumbo" cone sold is the [tex]4^{th}[/tex] cone.
Step-by-step explanation:
We are given the following information:
We treat a jumbo cone as a success.
P(Jumbo cone) = 30% = 0.3
Then the number of cones follows a geometric distribution, where
[tex]P(X=x) = p(1-p)^{x-1}[/tex]
where [tex](x-1)[/tex] is the number of failures before the first success, p is the probability of success.
Now, we are given x = 4
We have to evaluate:
[tex]P(x = 4) = (0.3)(1-0.3)^{4-1}\\P(x =4) = (0.3)(1-0.3)^{3}\\P(x =4) =0.1029[/tex]
0.1029 is the probability that the first "jumbo" cone sold is the [tex]4^{th}[/tex] cone.