Answer:
He needs 1.53 seconds to stop the car.
Explanation:
Let the mass of the car is 1500 kg
Speed of the car, v = 20.5 m/s
He will not push the car with a force greater than, [tex]F=2\times 10^4\ N[/tex]
The impulse delivered to the object is given by the change in momentum as :
[tex]F\times t=mv\\\\t=\dfrac{mv}{F}\\\\t=\dfrac{1500\times 20.5}{2\times 10^4}\\\\t=1.53\ s[/tex]
So, he needs 1.53 seconds to stop the car. Hence, this is the required solution.