Answer:
5.54%
Explanation:
Given that,
Pepcico Inc. has a:
Beta = 0.59
Risk-free rate = 2%
Market risk premium = 6%
As per the CAPM, the required rate of return of Pepcico is calculated as follows:
= Risk-free rate + (Beta × Market risk premium)
= 2 percent + (0.59 × 6 percent)
= 0.02 + 0.0354
= 0.0554 or 5.54%
Therefore, the required rate of return is 5.54%.