A stainless steel cap covers a drain in the dolphin tank which is 15 ft deep. The diameter of the hole is 3 in and the cap and wire weigh 4 lb. The specific weight of salt water is 64 lb/ft3. What is the hydrostatic pressure from the water on the cap?

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Given that

h= 15 ft

d= 3 in

We know that 1 in = 0.0833 ft

d= 0.25 ft

Weight ,wt= 4 lb

Specific weight = 64 lb/ft3

The area A\

(See image)

The hydraulic pressure = 47.04 lb

We have to apply 51.04 lb force to open the drain.

Ver imagen emaduet2012
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico