Answer:
the magnitude and direction of d → B on the x ‑axis at x = 2.50 m is -6.4 × 10⁻¹¹T(Along z direction)
the magnitude and direction of d → B on the z ‑axis at z = 5.00 m is 1.6 × 10⁻¹¹T(Along x direction)
Explanation:
Use Biot, Savart, the magnetic field
[tex]d\bar{B}=\frac{U}{4\pi } \frac{i(d\bar{l}\times r)}{r^2}[/tex]
Given that,
i = 1.00A
d → l = 4.00 m m ^ j
r = 2.5m
Displacement vector is
[tex]\bar{r}=x\hat i+y\hat j+z \hat k\\[/tex]
[tex]\bar{r}= (2.5m) \hat i +(0m)^2 + (0m)^2[/tex]
=2.5m
on the axis of x at x = 2.5
[tex]r = \sqrt{(2.5)^2 + (0)^2 + (0)^2}[/tex]
r = 2.5m
And unit vector
[tex]\hat r =\frac{\bar{r}}{r}[/tex]
[tex]= \frac{2.5 \hat i}{2.5}\\\\= 1\hat i[/tex]
Therefore, the magnetic field is as follow
[tex]d\bar{B}=\frac{U}{4\pi } \frac{i(d\bar{l}\times r)}{r^2}[/tex]
[tex]d\bar{B} = \frac{(10^-^7)(1)(4\times10^-^3j\times i}{(2.50)^2} \\\\d\bar{B} = -6.4\times10^{-11} T[/tex]
(Along z direction)
B)r = 5.00m
Displacement vector is
[tex]\bar{r}=x\hat i+y\hat j+z \hat k\\[/tex]
[tex]\bar{r}= (5.00m) \hat i +(0m)^2 + (0m)^2[/tex]
=5.00m
on the axis of x at x = 5.0
[tex]r = \sqrt{(5.00)^2 + (0)^2 + (0)^2}[/tex]
r = 5.00m
And unit vector
[tex]\hat r =\frac{\bar{r}}{r}[/tex]
[tex]= \frac{5.00 \hat i}{5.00}\\\\= 1\hat i\\[/tex]
Therefore, the magnetic field is as follow
[tex]d\bar{B}=\frac{U}{4\pi } \frac{i(d\bar{l}\times r)}{r^2}[/tex]
[tex]d\bar{B} = \frac{(10^-^7)(1)(4\times10^-^3j\times i}{(5.00)^2} \\\\d\bar{B} = 1.6\times10^{-11} T[/tex]
(Along x direction)