130.0 grams of NaNO 3 is dissolved in water to make a 5.00 L solution. What is the molarity of the solution? (Molar mass of NaNo3 =g/mol) what is the molarity

Respuesta :

Answer:

0.31M

Explanation:

Given parameters:

Mass of NaNO₃  = 130g

Volume of solution  = 5L

Molar mass  of NaNO₃  = 23 + 14 + 3(16) = 85g/mol

Unknown:

Molarity of solution = ?

Solution:

Molarity is one of the ways of expressing concentration.

It is defined as the number of moles in a volume of solution.

 Molarity  = [tex]\frac{number of moles}{volume}[/tex]

  let us find the number of moles of NaNO₃;

                Number of moles  = [tex]\frac{mass}{molar mass}[/tex]  = [tex]\frac{130}{85}[/tex]  = 1.53moles

Molarity  of solution = [tex]\frac{1.53}{5}[/tex]   = 0.31M

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico