Explanation:
Data given
Note receivable = $8,500
Interest rate = 8%
Days = 90
The Journal Entry is shown below:-
Cash Dr, $8,760
To Interest Revenue $170
To Notes receivable $8,500
(To record the Interest and Note received in cash)
Note :-
Interest revenue = $8,500 × 8% × 90 ÷ 360 days
= $170