Answer:
[tex]r_{N_2O_5}=4.40mol/min[/tex]
Explanation:
Hello,
For the given reaction, the rate of disappearance of nitric oxide (negative as it is a reactant) has the following relationship with the rate of appearance of nitrogen dioxide, in terms of their stoichiometric coefficients:
[tex]-\frac{1}{2} r_{N_2O_5}=\frac{1}{4} r_{NO_2}\\r_{NO_2}=-2r_{N_2O_5}\\r_{N_2O_5}=-2*(-2.20mol/min)\\r_{N_2O_5}=4.40mol/min[/tex]
Best regards.