Write an expression for the output voltage of an AC source that has an amplitude of 19 V and a frequency of 240 Hz. (Use the following as necessary: t. Assume V is in volts and t is in seconds. Do not include units in your answer. Assume V

Respuesta :

Answer:

Expression for output voltage =  V = Vo sin wt

Explanation:

Amplitude of output voltage = Vo = 19 V

Frequency = f = 240 Hz

Now we know that

Angular frequency = w = 2 π (1 / T) = 2  π 240 = 480 π Hz

Expression for output voltage =  V = Vo sin wt

Expression for output voltage =  V = 19 (sin 480 π) t

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico