rgaskin1001 rgaskin1001
  • 30-03-2020
  • Mathematics
contestada

Six pounds of apples cost $12.00. How much do 8 pounds cost?

Respuesta :

TheBellaA TheBellaA
  • 30-03-2020
$16 because 12 divided by 6 is $2 and $2 times 8 equals $16
Answer Link
mikaylagrace06
mikaylagrace06 mikaylagrace06
  • 30-03-2020

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

12/6 = 2

8 x 2 = 16

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation using the Zero-Product Property (X-9)(x+7)=0
The federal government wants more people to buy hybrid or electric cars. currently, they are more expensive than cars fueled by gas or diesel. in a market or mi
For Billy’s birthday party his mother has baked 80 cookies. 40 cookies contain vanilla and 45 contains nuts, and 15 contain both. One of Billy’s friends, Jim, i
How believable is a story like “The Cold Equations”? What examples from the story make you think this?
Presley has 6 books. There is enough space on a shelf for 4 books. In how many ways can 4 of the 6 books be arranged on the shelf?
challanges first nations in canada in 1800-1850's help plz
What is ratio 400 and 200
Which class of organisms includes yeast, molds, mushrooms, and the pathogens that cause athlete’s foot and ringworm?
Math help please? <3 Last 2 questions
What is the mood of this excerpt from "the open boat" by Stephen Crane. the January water was icy, and he reflected immediately that it was colder than he had e